اخبار

معاون امور فرهنگی در نخسین سخنرانی خود مژده داد تشکیل دبیرخانه دائمی هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران

معاون امور فرهنگی در نخسین سخنرانی خود مژده داد تشکیل دبیرخانه دائمی هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران
سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین سخنرانی خود در جمع اعضای ستاد بیست و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران که صبح روز گذشته یکشنبه 28 مهرماه برگزار شد، بر ضرورت تشکیل دبیرخانه دائمی این رویداد تاکید کرد.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی بیست و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سومین نشست هم اندیشی اعضای ستاد هفته کتاب گفت: نیازی به تاکید بر ضرورت و اهمیت هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران نیست زیرا این رویداد بخشی از حرکت جدی در حوزه فرهنگ و کتاب است.

وی با بیان این که کتاب عصاره تمدن و منشا فرهنگ سازی است، افزود: با این نگاه عالی و فخیم، کتاب باید در فضای کشور مورد اهتمام ویژه تری قرار گیرد. کتاب در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد توجه و اهتمام بوده و از این پس نیز خواهد بود.

صالحی ادامه داد: در این مدت اندک باقی مانده تا ایام هفته کتاب بسیاری از ایده ها فرصت عملی شدن ندارند اما با تشکیل دبیرخانه دائمی هفته کتاب می توان شاهد چشم انداز خوبی در کشور بود.

وی هفته کتاب و نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را فرصتی مغتنم در عرصه فرهنگ کشور برشمرد و گفت: در ایام هفته کتاب همیشه اهداف عمومی پیگیری می شود اما لازم است هر سال با توجه به شرایط جامعه، اهداف خاصی را نیز دنبال کنیم.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این که هفته کتاب باید با توجه به نظرسنجی های پیشین و پسین تکمیل شود، اظهار کرد: معمولا فعالیت های مستمر گرفتار افت کیفیت و شکل تشریفاتی می شود که با برنامه ریزی می توان جلوی این اتفاق را گرفت.

صالحی تصریح کرد: حضور گسترده نهادهای مختلف در هفته کتاب اتفاق مثبتی است که معاونت امور فرهنگی نیز نقش قابل توجهی در فعال سازی آن ها دارد. البته در همین نشست باید اعلام کنم که ما باید از تمام ظرفیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر معاونت امور فرهنگی نیز بهره ببریم.

وی مهم ترین وظیفه ستاد برگزاری هفته کتاب را بررسی نقاط ضعف این حوزه دانست و گفت: نگاه به فضای کیفی و کمی و مهندسی وضعیت از جمله مهم ترین فعالیت هایی است که ستاد برگزاری هفته کتاب باید در دستور کار خود قرار دهد.

به گفته معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جامعه امروز به نوعی از اعلام آمارهای کمی دچار وازدگی شده که این اتفاق طبیعی است و از آن جایی که ارائه آمار و ارقام بزرگ کمی دیگر جذابیتی ندارد، باید بر روی کیفیت متمرکز شویم.

وی در این باره توضیح داد: یک برنامه خوب بهتر از چندین برنامه بی کیفیت و ضعیف است. متاسفانه گاهی با اقدامات متعدد ضعیف سبب آسیب به حوزه فرهنگ می شویم و گاه هدیه یک کتاب نامناسب می تواند کودکی را از کتابخوانی زده کند.

صالحی افزود: حاشیه های تکلف آمیز و آداب و رسوم بی مورد محتوای فرهنگ را لگدمال می کنند و چیزی به آن نمی افزایند. متاسفانه فرهنگ اشرافیت به حوزه فرهنگ نفوذ کرده و باید فضای فرهنگی کشور را خالی از این تکلف ها و تشریفات کنیم.

این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود ابراز کرد: با توجه به فرصت اندک باقی مانده تا بیست و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران نباید انتظارهای غیرواقعی داشت اما می توانیم اتفاقات نو، تغییرات اندک کیفی و گام رو به جلو را شاهد باشیم.

وی با بیان این که کتاب مهم ترین ابزار برای رسیدن به الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت است، گفت: منظور از کتاب، کتاب کاغذی نیست بلکه کتاب با تمام گونه ها و ژانرهای موجود می تواند به طی مسیر کمک کند.

صالحی در پایان با اظهار امیدواری از برگزاری هفته کتابی رو به جلو ابراز کرد: این اتفاق نیاز به پیوند دائمی معاونت امور فرهنگی و همه نهادهایی که در عرصه کتاب فعال هستند، دارد.

در این نشست برخی از اعضای حاضر در ستاد برگزاری هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برنامه های خود را برای این ایام مطرح کردند.

 

روابط عمومی معاونت امور فرهنگی

۲۹ مهر ۱۳۹۲ ۱۰:۰۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید