اخبار

معاون امورفرهنگی وزیر ارشاد خواستار شد: ضرورت توجه به زنگ انشا و زنگ مطالعه و کتابخوانی مفید در مدارس

علی اسماعیلی معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه کتاب آذربایجان شرقی که صبح روز گذشته در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب تبریز برگزار شد،گفت: برای نهادینه شدن کتابخوانی در کشور باید از مدارس شروع کرد و کنار زنگ انشا به زنگ مطالعه و کتابخوانی مفید نیز توجه ویژه ای داشت.

به گزارش روابط عمومی معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، علی اسماعیلی در سخنان خود با اشاره به اهمیت مطالعه در جامعه گفت: امروزه یکی از نیازهای مهم جامعه توجه به مطالعه و تحقیقات و پژوهش‌ها است. در این میان دین اسلام نیز بارها به اهمیت این مطالعه افراد تاکید کرده است. از این رو دین اسلام پرچمدار کتاب و کتابخوانی است. در همین فرهنگ اسلامی بارها به قلم سوگند یاد می‌شود و بارها به خواندن در این فرهنگ تاکید می‌شود. پیامبر (ص) ما هم معجزه خود را در قالب کتاب به جهانیان ارایه می‌کند.

معاونت فرهنگ ارشاد با بیان فعالیت‌های انجام شده در بعد از انقلاب گفت:‌ در دوران بعد از انقلاب رشد کتاب و کتابخانه‌ها بسیار افزایش یافته است و دو هزار و 800 کتابخانه را در سراسر کشور شده است  همچنین اقدامات بسیاری برای تحقق بخشیدن به شعار «همه کس کتاب و همه جا کتاب» انجام شده است. در چهار سال‌ اخیر هزار و 873 عنوان کتاب برگزیده و شایسته تقدیر داشته‌ایم که از افتخارات جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود. در سال گذشته نیز در نمایشگاه کتاب 248 هزار عنوان را در اختیار علاقه‌مندان قرار دادیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آمار مطالعه در ایران اشاره کرد و گفت: آمار مطالعه ما در میان کشورهای همسایه و منطقه رتبه بسیار خوبی است اما با توجه به پیشینه فرهنگی باید بیشتر از اینها باشد. این زمانی محقق خواهد شد که کتاب در جامعه به نیاز تبدیل شود.

وی برگزاری . جشنواره جلال آل‌احمد، جایزه کتاب فصل، جایزه کتاب سال، جایزه قلم اول، جایزه جهانی کتاب سال و تخفیف‌هایی را که در این نمایشگاه‌ها ارایه می‌دهیم، نشان از حمایت‌های فرهنگی ماست. اما اقدامات شرط لازم برای افزایش کتابخوانی است و شرط کافی برای این امر آن است که کتاب در میان ایرانیان نهادینه شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، زنگ انشا ما هم زنگ مطالعه می‌شود.

یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌الملل استان آذربایجان شرقی صبح روز گذشته با حضور علی اسماعیلی، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و آیت‌الله مجتهد شبستری، امام جمعه تبریز و علی داننده رییس اداره ارشاد استان آذربایجان شرقی در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی این شهر افتتاح شد

 

۸ مهر ۱۳۹۲ ۱۰:۴۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید