اخبار

جایزه جهانی کتاب سال، نقطه عطف همکاری فرهنگی و علمی ایران و فرانسه

جایزه جهانی کتاب سال، نقطه عطف همکاری فرهنگی و علمی ایران و فرانسه
"میریام پاواژو" رایزن فرهنگی سفارت فرانسه در ایران برای دریافت جایزه کتاب "وحی در اسلام: راه های شناخت در تفسیر فخررازی بر قرآن کریم " اثر احمد اولدالی نویسنده فرانسوی در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با هماهنگی وزارت امور خارجه حضور پیدا کرد.

در ابتدای این دیدار دکتر علی فریدونی مدیر کل محترم مجامع، تشکل ها وفعالیت های فرهنگی  ضمن خوش آمد گویی و استقبال از حضور رایزن فرهنگی سفارت فرانسه ، اظهار امیدواری نمود با توجه به سابقه روابط و همکاریهای فرهنگی بین ایران و فرانسه شاهد گسترش این روند باشیم و این جایزه هم بابی برای همکاریهای فرهنگی بین دو کشور باز خواهد نمود. 

 در ادامه این دیدار ایوب دهقانکار مدیر عامل خانه کتاب وادبیات ایران توضیحاتی در باره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ارائه واظهار کرد: این جایزه معتبرترین جایزه کتاب کشور ما می باشد که در دو بخش داخلی و بین المللی برگزار میگردد؛ در این دوره آثاری که در یک سال اخیر توسط پژوهشگران خارجی در حوزه اسلام و ایران شناسی  نوشته شده مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی افزود : امسال داوران حدود 2 هزار اثر خارجی را در حوزه اسلام و ایران شناسی داوری کردند که از بین این تعداد 5 کتاب انتخاب شد؛ باید بگویم که باعث خوشحالی است که یکی از این پنج اثر، کتاب نگارش شده توسط برگزیده فرانسوی است.

مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران تصریح کرد: جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران هر سال با حضور رئیس جمهور برگزار می شود و برگزیدگان جوائز و لوح تقدیر خود را که به امضائ ریاست جمهوری ایران رسیده است از شخص ایشان دریافت می کردند؛ اما متاسفانه امسال بدلیل شیوع ویروس کرونا در جهان توفیق نداشتیم تا از برگزیدگان دعوت بعمل بیاوریم ولی در عین حال از سفرای کشورهایی که برگزیده داشتند دعوت شد تا از طرف برگزیدگان جوائز را دریافت نمایند.

جایزه جهانی کتاب سال ج.ا.ایران سطح بالایی دارد

رایزن فرهنگی سفارت فرانسه در تهران ضمن قدرانی از دعوت صورت گرفته و تشکر ازسوی نویسنده کتاب عنوان کرد: جایزه که به نویسنده تعلق گرفته بسیار حائز اهمیت است از نظر سطح علمی که دارد سفیر فرانسه در تهران هم مایل بود در جلسه حضور پیدا کنند اما متاسفانه مجبور به شرکت در جلسه کاری دیگری شدند  واز بنده خواستند در جلسه شرکت نمایم.

وی افزود : مایلم اشاره کنم که همکاریهای بسیاری در زمینه مختلف بین دو کشور در حال انجام است از جمله نشر کتاب وترجمه موضوعات متفاوتی که دانشجویان وپژوهشگران در حال پرداختن به آن ها هستند و بخش اعظم این همکاری در زمینه ایران شناسی و فلسفه است و مایلم به انجمن ایرانشناسی فرانسه در ایران اشاره کنم که بسیار فعال بوده واز سوی هانری کُربن بنیان گذاشته شده وادامه پیدا کرد ؛شخصی که مجذوب ایران و دوستان ایرانی اش بود.

در ادامه دکتر فریدونی دبیر طرح گرنت با اشاره به اینکه دعوت کننده جلسه بنده بودم وتشکر می کنم که در این برنامه حضور داشتید اما جایزه جهانی کتاب سال از سوی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار می شود. همچنین اظهار داشتند: وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در خصوص همکاری مشترک فرهنگی با کشور فرانسه آمادگی داشته وآندسته از ناشران فرانسوی که علاقمند به چاپ آثار ایرانی در کشور خود هستند می توانند از طرح گرنت جمهوری اسلامی ایران بهره ببرند.

۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید