اخبار

حضور موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در نمایشگاه بین‌المللی مجازی کتاب فرانکفورت

حضور موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در نمایشگاه بین‌المللی مجازی کتاب فرانکفورت
هفتاد و دومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت که قرار بود در تاریخ ۲۳ تا ۲۷ مهر به‌صورت فیزیکی برگزار شود، با توجه به شرایط حاکم بر جامعه جهانی متأثر از شیوع ویروس کرونا، صرفاً به شکل مجازی آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، در هفتاد و دومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت شرکت کنندگان با استفاده از پلتفرم طراحی شده در سایت نمایشگاه اقدام به معرفی و نمایش کتاب و کاتالوگ های خود می کنند.
 
 شرکت در برنامه های جانبی از قبیل کنفرانس و سخنرانی های آنلاین و بارگذاری ویدیو کلیپ از دیگر پلتفرم های دیجیتال این نمایشگاه است. همچنین ابزاری در سایت نمایشگاه جهت آشنایی افراد با یکدیگر در حوزه های کاری مورد علاقه قرار داده شده است. علاوه بر این در روز ۲۶ مهر برنامه بوک فست دیجیتال برگزار خواهد شد و طرفداران فرهنگ و ادبیات در سرتاسر جهان در خانه هایشان به تماشای گفتگوی هنرمندان و نویسندگان بزرگ خواهند نشست.
 
از اولین دقایق بامداد برنامه بوک فست با شرکت کنندگانی از آسیا آغاز، سپس شرکت کنندگانی از اروپا و در نهایت توسط شرکت کنندگان آمریکایی به پایان خواهد رسید. این برنامه ها از طریق یوتیوب، فیس بوک و یا وبسایت نمایشگاه کتاب فرانکفورت پخش خواهد شد.
 
مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کشور کانادا است که با بیش از ۲۰ برنامه دیجیتال و شرکت در برنامه های حرفه ای آنلاین حضور خواهد داشت. این کشور در سال آینده نیز در نمایشگاه فیزیکی مهمان ویژه خواهد بود. سال گذشته نروژ مهمان ویژه بوده و در سال ۲۰۲۲ اسپانیا مهمان ویژه خواهد بود.
در این نمایشگاه که قدمت آن به پانصد سال می رسد، بیش از چهار هزار و دویست شرکت کننده ثبت‌نام و به معرفی آثار خود می‌پردازند، همچنین بیش از ۳۸۸ هزار عنوان کتاب در سایت نمایشگاه بارگذاری و برگزاری بیش از سه هزار و سیصد رویداد و نشست آنلاین و آفلاین پیش بینی شده است.
 
موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، انتشارات بین‌المللی الهدی، انتشارات جامعه المصطفی، آگرین،  آمو،  خانه هنرمندان، به نگار،  آموزشی و پژوهشی بوعلی،  فرین،  ایرانشناسی،  کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،  کتاب آبان،  چشمه،  نیماژ،  افق،  امید سخن،  سمت، انتشارات شباویز،  سوره مهر،  طوطی، ویژه نشر و آژانس های ادبی دایره مینا، کیا و پل از جمهوری اسلامی ایران در بخش مجازی این نمایشگاه ثبت‌نام و حضور دارند.
 
از جمله اقدامات صورت گرفته توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در سایت نمایشگاه کتاب فرانکفورت، معرفی صنعت نشر ایران، معرفی نویسندگان برتر حوزه کودک و نوجوان به زبان انگلیسی، معرفی آثار حوزه کودک و نوجوان به زبان انگلیسی، معرفی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و معرفی سایت Books from Iran محتوی ۱۹۰۰ عنوان کتاب به همراه چکیده انگلیسی است. همچنین در بخش رویدادهای مجازی نیز این موسسه ویدیو کلیپ هایی در خصوص معرفی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و طرح حمایتی گرنت بارگذاری کرده است.
 
شایان ذکر است نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت بزرگترین عرصه کتاب در دنیا است که هرساله بیش از ۷۵۰۰ شرکت کننده از بیش از ۱۰۰ کشور در آن شرکت می کنند. یکی از ویژگی های این نمایشگاه اعطای جوایز متعدد در حوزه نشر و کتاب می باشد از جمله جایزه کتاب آلمان و جایزه ادبیات جوانان آلمان که شاخص ترین این جوایز، جایزه صلح ناشران آلمان است که در سال ۲۰۲۰ آمارتیاسن، فیلسوف و اقتصاددان هندی این جایزه را به خود اختصاص داد.
۲۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۴۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید