اخبار

۲۵ آذرماه؛ مهلت ارسال طرح‌ها و ایده‌ها به دبیرخانه شبکه‌ شهر‌‌های خلاق فرهنگ و هنر

۲۵ آذرماه؛ مهلت ارسال طرح‌ها و ایده‌ها به دبیرخانه شبکه‌ شهر‌‌های خلاق فرهنگ و هنر
بیست و پنجم آذر‌ماه مهلت ارسال طرح‌ها و ایده‌ها به شبکه‌ شهر‌‌های خلاق فرهنگ و هنر به دبیرخانه مرکزی این رویداد اعلام شده است.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی شبکه شهر‌‌های خلاق و فرهنگ ایران، به گفته ابراهیم حیدری دبیر این طرح در مرحله اول اعلام فراخون ٣٧٠شهر از ٣١ استان در این رویداد مشارکت داشتند و امادگی خود را در حداکثر درسه رشته موضوعی اعلام کردند. . از جمله اهداف این طرح می‌توان به این موارد اشاره کرد؛ کمک به برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار، مشارکتی و مبتنی بر رویکرد آمایشی در شهرها و مناطق فرهنگی ایران کشف، جذب و پرورش فعالیت‌ها و حمایت از پیشنهادهای نو، خلاقانه، اثربخش و پایدار بومی، ساماندهی و بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در سطح محلی و بومی مبتنی بر فرهنگ ایرانی ـ اسلامی ، تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت‌های مردمی در فرهنگ، تبادل تجربه‌ها و دانش بومی در میان شهرهای مختلف ایران، توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب‌ و کارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق و در مجموع تکیه براقتصاد درون زا است.
 
او همچنین در بخشی دیگر از اظهارت از برگزاری  کارگاه‌های آموزشی در سی و یک مرز استان کشور خبر داد و گفت: در سی و یک استان کشور با حضور نمایندگان قریب سیصد و پنجاه و هفت شهر اعم از مسئولان یا نمایندگان اداره‌های  فرهنگ وارشاد اسلامی شهرهای مختلف، فعالان فرهنگی و هنری در شهر‌های کشور و همچنین مسئولان شهری مانند شهردار‌ها و نمایندگان آن‌ها برای بیش از یک هزار و پنجاه نفر کارگاه‌‌های آموزشی بر گزار شده است و دست‌کم در هر یک از این کارگاه‌ها قریب هشت ساعت آموزش بر نامه ریزی فرهنگی هنری مبتنی بر برنامه ریزی مشارکتی ومجموعا هشت هزار و پانصد ساعت – نفر کارگاه آموزشی برپا شده است انتظار می‌رود با این اقدام‌های انجام شده در چگونگی پیش بردن ایده‌های خلاقانه در شهر‌های مختلف به زودی شاهد نتایج موثر این اقدام‌ها باشیم.
 
بر اساس این گزارش شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر عنوان طرحی برای شناسایی خلاقیت‌های فرهنگی و هنری در شهرها و مناطق جغرافیایی ایران و ایجاد شبکه‌هایی برای تعریف همکاری‌ها و برنامه‌های مشترک میان آن‌هاست. این طرح با محوریت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشارکت وهمکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور و سازمان یونسکو و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشوراجرا می‌شود و بنا دارد در ده حوزه موضوعی ششهرهای خلاق را پس از داوری برنامه های انها مشخص کند و شبکه شهر های خلاق را تشکیل دهد . حوزه موضوعی فعالیت‌ها به این شرح است؛ هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، موسیقی، مد و لباس، هنرهای صنایع و سنتی، ادبیات، رسانه و مطبوعات، بازی‌های رایانه‌ای، سینما، چاپ و بسته‌بندی. هر شهر می‌تواند ذیل این ده حوزه موضوعی، شاخه‌هایی را تعریف کرده و ظرفیت‌ها و برنامه‌های خود را برای توسعه آن ارایه کنددبیرخانه. شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر همه مدیران فرهنگی شهرها و عموم هنرمندان در سراسر ایران را به همکاری و همفکری دعوت کرده است و گردهم‌آیی بزرگ این مجموعه برای نیمه  اسفند ماه برنامه‌ریزی شده است.
 
وب‌سايت  شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر  به این نشانی در دسترس است. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیش‌تر  می‌توانند به آن مراجعه کنند.

http://creative-cities.ir

۱۱ آذر ۱۳۹۸ ۰۸:۳۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید