• اخبار

نشست خبری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد

نشست خبری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد
نشست خبری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران روز چهارشنبه (28 فرودین ماه) با حضور محسن جوادی؛ رئیس نمایشگاه کتاب تهران و معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا؛ قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران، ایوب دهقانکار؛ معاون اجرایی معاونت امور فرهنگی، سید محمد طباطبایی حسینی؛ مدیر روابط عمومی نمایشگاه کتاب تهران و اصحاب رسانه در سالن زنده‌یاد علی عاشوری برگزار شد.
به گزارش ستاد خبری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در ابتدای نشست،‌ محسن جوادی با تاکید بر حضور دانشجویان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: با توجه به اتفاق ناخوشایندی که برای بسیاری از استان‎‌های ما رخ داده است و برخی از دانشجویان این استان‌ها قادر به حضور در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران نیستند، در نمایشگاه امسال برنامه‌های متنوع و تمهیدات خاصی را برای آن‌هادر نظر گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: موضوع کتاب در تاریخ ایران ظهور پررنگ و پر شکوهی داشته است و فعالیت نمایشگاه کتاب تهران استمراری بر شکوه تاریخی کتاب و چیزی فراتر از فروشگاه کتاب است و ما امسال برنامه‌های مختلفی با همکاری نهادهای دولتی و غیر دولتی برای پاسداشت کتاب در ایران داریم.

رئیس سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره رویکرد اصلی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب تهران چه به لحاظ ایجاد زمینه برای افراد و خرید کتاب و چه به لحاظ تامین منابع علمی کتابخانه‌ها، فرصتی برای رشد و پیشرفت صنعت نشر است. خوشبختانه با کمک وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت مشکلات ارزی تا حدودی حل و فصل شده و به نتایج خوبی رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: فرایند تولید و بحث گرانی کاغذ موانعی را برای ناشران ایجاد کرده است ولی تلاش‌های بسیاری از جمله افزایش یارانه‌ها و مشارکت موسسات انجام شد که نتایج خوبی به‌دست داد.

جوادی با تاکید بر اهتمام و توجه تمام مردم به بحث کتاب و کتابخوانی خاطرنشان کرد: توجه مردم و اهالی فرهیخته به بحث کتاب و کتابخوانی باعث شده تا تلاش هایی در جهت پیشرفت اقتصاد نشر داشته باشیم.

وی درباره ابعاد بین‌المللی این دوره از نمایشگاه کتاب تهران گفت: رویکرد بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران با سخت‌گیری‌ها و تحریم‌های موجود همچنان پابرجا بوده و ما توانستیم حضور کشورهای بسیاری را در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران داشته باشیم چراکه بحث فرهنگی عامل مهمی برای پیوند کشورهاست. البته ما سعی کردیم که تصدی‌گری کمتری در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران داشته باشیم تا تشکل‌ها خود به طور مستقیم با مخاطبان وارد ارتباط شوند و امیدواریم که شاهد رشد شکوفایی در این زمینه باشیم.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به افزایش حضور فعال ناشران در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تصریح کرد: امسال حدود دو هزار و چهارصد ناشر به همراه 300 هزار عنوان کتاب در بخش داخلی و 800 ناشر خارجی و حدود 137 هزار عنوان کتاب در بخش بین‌المللی حضور دارند که امیدورایم موجب رشد کتاب و کتابخوانی در کشور ‌شود.

آشنا: برگزاری برنامه‌های فرهنگی ویژه در نمایشگاه کتاب تهران

قادر آشنا، قائم مقام سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز در این نشست عنوان کرد: در آغاز کار یک جهت گیری‌هایی را ترسیم کرده و با شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب تهران در میان گذاشتیم و هر آنچه که در این نمایشگاه جاری است از نظر شورای سیاست‌گذاری به تصویب رسیده و تاکید این شورا نیز به هم‌گرایی هم‌سو و همدلانه تمامی اعضا بنا شده‌است.
 
وی با تأکید بر بحث صرفه‌جویی در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار کرد: با شرایط حال حاضر کشور رویکرد صرفه‌جویانه و کاهش هزینه‌ها با حفظ کیفیت آثار صورت گرفته است. نمایشگاه سال گذشته حدود ۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان هزینه شده بود که ما امسال با این رویکرد سعی بر کاهش هزینه تا رقم 15 میلیارد را داریم.

آشنا ضمن اشاره به همکاری مناسب و موثر شهرداری تهران با سازمان‌های مربوطه تاکید کرد: شهرداری تهران مثل شورای شهر با سازمان‌های مربوطه همکاری موثری داشته و هیچ مشکلی برای برپایی نمایشگاه در مصلی بوجود نیامده است.

وی افزود: ما در بحث برپایی نمایشگاه دو اولویت مهم را مد نظر قرار داده‌ایم؛ ابتدا اینکه تمامی بخش‌های نمایشگاه با توجه به فصل بهار و باران در سطح مسقف بنا شود و تنها بخش که نتوانستیم در مکان مسقف قرار دهیم،‌ بخش دانشگاهی بود. البته تمامی بخش‌ها از لحاظ ایمنی و مساحت کار در شرایط آبرومندانه‌ای قرار دارند.

آشنا با تاکید بر بحث رفاه مخاطبان در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خاطرنشان کرد: در این دوره از برپایی نمایشگاه تلاش شده است که مکان‌هایی برای استراحتگاه مخاطبان فراهم شود تا تمامی قشرهای بازدید کننده از نمایشگاه اوقات خوبی را سپری کنند.

قائم مقام سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به حضور پررنگ کشورهای خارجی در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: امسال ۳۰ کشور میهمان ما هستند و مهمان ویژه در بخش بین‌الملل نیز کشور چین است. ما در بخش برنامه‌های فرهنگی چند سرفصل مهم را در نظر گرفته‌ایم که عبارتند از: توجه به بحث نشر و هر آنچه که در این حوزه وجود دارد، بحث موضع‌گیری آمریکا نسبت به سپاه پاسداران است و آسیب‌ها و موانع موجود این رخداد در سطح جهانی، بحث مقاومت،‌ سیل و آسیب‌های موجود و کمک به سیل‌زدگان، بحث حماسه ملت ایران از جمله این موارد هستند.
 
دهقانکار: اجرایی کردن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی
 
ایوب دهقانکار، مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی و رئیس شورای نظارت سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: در بخش نظارت نمایشگاه در شورای نظارت سه کارگروه اصلی تحت عناوین نظارت بر ناشران داخلی، نظارت بر ناشران خارجی و نظارت بر امور مالی و اجرایی نمایشگاه به فعالیت می پردازند. البته ما برای این که نظارت شورای ارزشیابی تنها به بازدید میدانی محدود نباشد یک سامانه پیامکی به شماره 100003851 برای دریافت نظرات پیشنهادات و انتقادات از سوی مردم برای این رویداد فرهنگی پرداخته‌ایم.

دهقانکار خاطرنشان کرد: یارانه خرید کتاب که جز سیاست‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و قرار است با کمترین مشکلات پرداخت شود و ما اهتمام ویژه‌ای برای پرداخت آن به ناشران و کتابفروشان خواهیم داشت. البته تلاش شده است با نگاه فرهنگی دولت و با حداکثر تعامل دولت مبالغ یارانه مورد نیاز وزارتخانه از این راه تامین شود.

مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی درخصوص حضور فعال بازدیدکنندگان از این دوره نمایشگاه تصریح کرد: ثبت نام نسبت به سال گذشته افزایش بیشتری داشته است و با توجه به اتفاق ناگواری که برای برخی از استان‌های کشور رخ داده است و دسترسی دانشجویان در آن استان‌ها با مشکل مواجه بود ولی ما در کل با کاهش حضور فعال مخاطب مواجه نشدیم.

وی همچنین افزود: مبلغ یارانه طلاب و دانشجویان ۵۰ درصد افزایش داشته و در بخش اساتید و دانشگاه‌ها با استقبال غیرمنتظره ای و حدود ۴ برابر نسبت به پارسال مواجه شدیم که اتفاق بسیار خوبی در زمینه کتاب و کتابخوانی است.

وی همچنین یادآور شد: در نمایشگاه امسال بخش ویژه‌ای به استارت‌آپ‌های فرهنگی اختصاص داده شده و این اتفاق برای اولین بار در راستای اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتفاق افتاد و در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حدود ۵۰ تا ۱۰۰ استارت‌آپ فرهنگی را خواهیم داشت. هدف ما از ایجاد این برنامه این بوده است تا فناوری های نوین را به کمک حوزه نشر و کتاب بیاوریم تا بتوانیم بحث کتاب و کتابخوانی را در کشور مورد استقبال بیشتری قرار دهیم.

ایوب دهقانکار در پایان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری بیانیه‌ای تحت عنوان بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» ارائه کردند که مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرایی کردن این گام است و اولین قدم در این راستا برنامه‌های ما در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است که با همکاری نهادهای فرهنگی و دانشگاه ها برگزار می‌شود.

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از 4 تا 14 اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.
۲۹ فروردین ۱۳۹۸ ۱۱:۱۳
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500