کمیته تخصصی فرهنگی شورای ارزشیابی هنرمندان


 

کمیته تخصصی فرهنگی شورای ارزشیابی هنرمندان

 

کمیته تخصصی فرهنگی در ذیل تشیکلات شورای ارزشیابی هنرمندان نویسندگان و شاعران کشور عطف به متمم آیین‌نامه مصوب جلسه ۵۶۹ مورخ ۱۲/۷/۱۳۸۴ شورای انقلاب فرهنگی و در راستای ارزشگذاری به تخصص، تجربه و پاسداشت منزلت هنرمندان کشور، وظیفه رسیدگی به درخواست متقاضیان را در حوزه دریافت درجه هنری در رشته‌های شعر و داستان‌نویسی به عهده دارد. نتایج ارزیابی پرونده متقاضیان، پس از تأیید شورای ارزشیابی هنرمندان، رسمیت خواهد داشت.

طبق این طرح، شاعران و داستان‌نویسان می‌توانند با ارائه مدارک لازم، نسبت به میزان امتیازی که احراز می‌کنند موفق به دریافت درجه هنری از درجه یک تا درجه پنج شوند که طبق آیین‌نامه اجرایی تبصره ماده ۶۶ قانون مدیریت خدمات کشوری، همطراز با مدرک تحصیلی دکتری تا دیپلم است. هنرمندان شاغل در دستگاه‌های دولتی در صورت کسب یکی از این درجات پنج گانه، وضعیت استخدامی و حقوقیشان متناسب با درجه دریافتی تطبیق داده خواهد شد. قابل ذکر است که تسهیلات این طرح شامل ادامه تحصیل بر مبنای مدرک داده شده در دانشگاه‌ها، عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ها و موارد مشابه نمی‌شود.

لازم به تأکید است که این طرح صرفا برای شاعران و داستان نویسان در حوزه هنر مکتوب تصویب شده است و شامل نویسندگان در حوزه‌های دیگر (دین، سیاست، تاریخ، جامعه‌شناسی و...) نمی‌شود.

چگونگی مراجعه:

شاعران و داستان‌نویسان ساکن در استان تهران که متقاضی استفاده از از طرح‌ بالا هستند، برای دریافت فرم و تکمیل مدارک به دبیرخانه کمیته تخصصی فرهنگی شورای ارزشیابی هنرمندان واقع در ساختمان مرکزی وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت فرهنگی، طبقه سوم، اتاق ۳۳۴ (تلفن: ۳۸۵۱۲۳۳۱) مراجعه کنند. شاعران و داستان‌نویسان ساکن در سایر استان ها‌، با مراجعه به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خود می‌توانند نسبت به این موضوع مبادرت ورزند. همچنین تصویر فرم های درخواست و فهرست مدارک مورد نیاز در درگاه اینترنتی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی http://mof.farhang.gov.ir/fa/komitehonarmandan درج شده است تا در صورت نیاز، امکان دسترسی به نسخه چاپی متن های مذکور فراهم باشد.

«عوامل تعیین درجات هنری و حد نصاب امتیازات ـ شاعران و نویسندگان»